W Tatry z dzieckiem. Dolina Strążyska, Polana Strążyska, Wodospad Siklawica.

Witajcie Drodzy Tatromaniacy :-)

Często pytacie nas gdzie można pójść w Tatry na rodzinny spacer, w szczególności z małymi dziećmi, które już chodzą lub jeszcze takimi w wózku. Pisaliśmy już o Rusinowej Polanie, która jednak jest położona w dalszej odległości od Zakopanego. Dzisiaj polecamy Wam piękną dolinę, której początek znajduje się w Zakopanem, gdzie w sezonie można dojechać komunikacją miejską. Dla zmotoryzowanych dojazd jest bardzo prosty. Ulica Kasprusie przechodzi w pewnym momencie w ulicę Strążyską, na której końcu znajdują się parkingi płatne, na których bezpiecznie możemy zostawić swoje auto. 

Dolina Strążyska to idealny spacer z dziećmi.
Zaraz za parkingiem znajdziemy kasę biletową, gdzie należy kupić bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dalsza trasa początkowo nie zapewni nam cudownych widoków i przestrzeni ponieważ idziemy przez las. Jednak z upływem przebytych metrów robi się przejrzyście i atrakcyjnie. 

Dolina Strążyska i droga na Polanę Strążyską
Szlak jest wypłaszczony i jak widać na zdjęciach, dość szeroki. Przez całą trasę towarzyszą nam śpiewy ptaków i szum Strążyskiego Potoku. Po drodze znajdziemy kilka miejsc postojowych, gdzie możemy na chwilę usiąść i zrelaksować się wśród otaczającej przyrody. W naszej ocenie na szlak można wybrać się również z wózkiem wyposażonym w koła z oponami. Te z plastikowymi lub piankowymi będą trudne do prowadzenia i dziecko będzie miało dyskomfort z powodu odczuwalnych nierówności. 

Dolina Strążyska, wejście na Polanę Strążyską
W zależności od tempa spaceru po około 45 minutach do godziny powinniśmy dotrzeć na skraj Polany Strążyskiej. Tutaj przywita nas zapierający dech widok na Giewont, który wydaje się być w zasięgu ręki. Sama Polana Strążyska to idealne miejsce na wypoczynek sam w sobie. Piękno krajobrazu i przyrody daje nam możliwość spędzenia czasu w idealnych warunkach. Obszar Polany to również punkt gastronomiczny Herbaciarnia, całkiem sporo miejsca zagospodarowanego w ławki i stoły oraz punkt wypadowy w inne atrakcyjne miejsca polskich Tatr.

Polana Strążyska i głaz Sfinks

Widok na Giewont z Polany Strążyskiej
Z Polany Strążyskiej możemy pójść dalej, jednak nie są to już szlaki na spacer z wózkiem. Bardzo atrakcyjny najbliżej położny punkt dalszej wycieczki to Wodospad Siklawica. To tylko 10-15 minut drogi z końca Polany Strążyskiej wąskim kamienistym szlakiem żółtym. Naszym zdaniem kto tylko ma możliwość powinien udać się w to miejsce. Szczególnie z dziećmi chodzącymi, dla których wodospad będzie nie lada atrakcją. Na podejściu nie ma żadnych trudnych elementów, które uniemożliwiałyby spacer z juniorami ;-) A na końcu szlaku mamy taaaaaki widok.

Wodospad Siklawica. Tatry polskie. Kwiecień 2020 roku.
Ze względu na zalegający w kwietniu zbity śliski śnieg nie podchodziliśmy pod sam wodospad, ale w sezonie letnim wielu turystów korzysta z takiej możliwości. 

Wodospad Siklawica z dzieckiem. Oliwia 6 lat.
Po krótkim pobycie czas wracać. Spod Siklawicy powrót do Polany Strążyskiej jest tym samym szlakiem. Na końcu szlaku żółtego tuż przed Polaną możemy skręcić w prawo w stronę Sarniej Skały, która gwarantuje absolutnie wyjątkowe widoki. Jednak dla rodzin z dziećmi chodzącymi jest to już bardziej wymagający szlak. Na samej Polanie możemy sobie jeszcze chwilę odpocząć, aby udać się w drogę powrotną Doliną Strążyską do parkingu. Polecamy bardzo tą wycieczkę każdemu kto nie ma może wielkiego doświadczenia w górskich wędrówkach, ale chciałby poczuć smak tatrzańskiej przygody. Trasa jest odpowiednia dla osób ze słabą kondycją, nie wymaga specjalnego przygotowania ani ubioru. Można potraktować ją jak miejski wypad do parku.

Gdybyście mieli jakieś dodatkowe pytania piszcie do nas tutaj lub na mail ceprywzakopanem@gmail.com Polecamy ! 

Pozdrawiamy,
Cepry.

Komentarze

Popularne posty